Katedra płocka to miejsce słynące przede wszystkim z kultu maryjnego. W nim znajduje się wiele rozmaitych wizerunków Matki Bożej. Witraże, obrazy, figury. Wszystko to rozlokowane jest w różnych częściach świątyni.
W poszczególnych fragmentach
Na terenie prezbiterium znajduje się sporo witraży prezentujących Matkę Boską, z kolei w nawie prawej jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wyróżniająca tę świątynie pod względem przedstawień Maryjnych jest także kaplica Najświętszego Sakramentu, w której znajduje się okazała figurka uosabiająca Matkę Boską Fatimska. Warto również wspomnieć o tym, że kościół wybudowano pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Co więcej, w tym obiekcie sakralnym dostępne są także najstarszy ołtarz katedralny, na którym też umieszczono wizerunek Matki Boskiej Mazowieckiej z Dzieciątkiem. Ukazana tam Maryja ma na ręku Pana Jezusa. Dzieciątko trzyma w dłoni lewej, zaś w prawej dzierży berło. Na głowie ma zaś koronę.
Skrupulatnie wykonany ołtarz
Ołtarz w całości został zrobiony z drogich i solidnych materiałów, w tym z brunatnego, czarnego oraz białego marmuru. Dodatkowo cechą szczególną go wyróżniającą jest umieszczony nad wizerunkiem Matki Boskiej napis w języku łacińskim – Monstra te esse Matrem, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi Okaż, że jesteś Matką. Powstał on w 1634 roku i często w odniesieniu do niego kierowane jest określenie ołtarz kapłański. Skąd takie nazewnictwo? Ponieważ duchowni byli zobowiązani do składania czci Najświętszej Maryi Pannie. Ołtarz tu opisywany przeszedł kompleksową przebudowę w 2007 roku.