Męczennicy płoccy

Płock słynie ze swoją popularnej katedry, uchodzącej za jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów sakralnych na terenie całej Polski, doskonale znany także wyznawcom katolicyzmu z rozmaitych zakątków kontynentu europejskiego. Musimy jednak wiedzieć, że sam budynek kościoła to jedno, drugie to koleje losu miejscowości jaką jest Płock, które w dużym stopniu nawiązują do istotnych zdarzeń religijnych i wiążą się na ogromną skalę z szeregiem ważnych postaci. Wśród tych ostatnich na wyróżnienie zasługują między innymi liczni męczennicy, którzy pochodzili właśnie z rejonu Płocka.

Błogosławiony Abp Antoni Julian Nowowiejski

Pochodził on ze wsi Lubienie, która należała do parafii Krynki niedaleko Opatowa. Jego data urodzenia to prawdopodobnie 11 lutego 1858 roku. Przynależał on diecezjalnie do diecezji sandomierskiej. Pochodził z rodziny Sutkowskich – Marianny i Antoniego, został ochrzczony, a podczas uroczystości nadano mu imiona Antoni Julian. To ojciec podjął się w pierwszej kolejności jego intensywnej nauki, zwłaszcza kształcąc go w kierunku, który sam świetnie zgłębił, to jest leśnictwie. Był on bowiem nadleśniczym w leśnictwie Iłża. Z czasem Antoni podjął się kształcenia w gimnazjum na terenie Radomia, a później całą rodziną dotarł do Płocka, gdzie pozostał już do końca swego życia traktując Płock, jako swoje rodzinne miasto. Jedynie miał przerwę na czas studiów, które realizował na kierunku teologia w Akademii Duchownej na terenie Petersburga. Kapłanem został w roku 1881.

Błogosławiony Bp Leon Wetmański

Ten męczennik urodził się w miasteczku Żuromin, które położone jest na obszarze Mazowsza. Jego data narodzin to dziesiąty kwietnia 1886 roku, pochodził z rodziny Adama i Korduli, stanowiących zarządców i posiadaczy wiatraków w ich rodzinnej miejscowości. Zajmowali się oni mieleniem zboża z wszystkich pobliskich miejscowości. Od samego początku jego wychowywania, rodzice wpajali mu kult Matki Boskiej. Stał się on już jako młodzieniec bardzo wrażliwy na biedę ludzką, cierpienie oraz był człowiekiem pełnym empatii.