Chór katedralny

[vc_row][vc_column width="1/6"][/vc_column][vc_column width="2/3"][vc_column_text]W strukturach Katedry Płockiej działa chór katedralny – jest to zgromadzenie chłopięco-męskie działające od wielu lat pod nazwą Pueri Cantores Plocenses. Formalna data utworzenia formacji to 1998 roku.

Z inicjatywy Anny i Wiktora

To Anna i Wiktor Bramscy podjęli decyzję oraz wyszli z pomysłem uruchomienia chóru, który po dziś dzień działa z licznymi sukcesami na koncie, rok rocznie przyjmując w swe szeregi coraz to większe grono zainteresowanych młodzieńców, pragnących szlifować swe zdolności wokalne i umiejętności muzyczne w strukturach popularnego chóru. Artyści płci męskiej w różnych grupach wiekowych występują zarówno na rozmaitych uroczystościach religijnych, które odbywają się regularne w katedrze płockiej, ale także chętnie angażują się w wielorakie eventy poza katedrą, festiwale, konkursy itd. – często na skalę ogólnokrajową a nawet zagraniczną.

Od 2006 roku

Począwszy od roku 2006, oficjalnie działa chór męski, który tworzony jest przez dawnych młodzieńców z chóru chłopięcego. Formacja specjalizuje się w wykonywaniu repertuaru praktycznie wszystkich epok. Z ust mężczyzn i chłopców można usłyszeć nowoczesne kompozycje, jak także równie chętnie odtwarzają i konstruują po swojemu wykonania chorału gregoriańskiego, czy też innych średniowiecznych pieśni. To profesjonaliści z wieloma wyróżnieniami na koncie, bardzo znaczącymi w dziedzinie chóralistyki. Do najważniejszych nagród chóru zalicza się Zloty Kamerton jaki został zdobyty przez formację podczas XXII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży, czy też Nagrodę Ministra Kultury w 2002 roku oraz I pozycję na konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie i dwa razy zdobyte I miejsce w plebiscycie Cantio Lodziensis.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/6"][/vc_column][/vc_row]