Płocka kapela katedralna

Katedra Płocka ma swoją własną kapelę muzyczną, która nosi nazwę Canzona. Intensywnie tworzy ona począwszy od grudnia 1997 roku po dziś dzień. Specjalnością muzyków jest umiejętne zestawienie tradycji z nowoczesnymi brzmieniami.

Jak to się zaczęło?

Kapela Canzona powstała z inicjatywy biskupa płockiego Stanisława Łubieńskiego. To kolejny tego typu zespół, który działa przy obiekcie sakralnym. Podobne funkcjonują w naszym kraju wyłącznie w Krakowie. Charakteryzując ową formację niewątpliwie trzeba wspomnieć, że dla kapeli na przestrzeni lat tworzyli kompozycje najwybitniejsi twórcy, a w konsekwencji tego współpracowali z muzykami z Canzona zarówno Mikołaj Zieleński, jak i Marcin Mielczewski. Repertuar grupy jest dzięki temu niesamowicie zróżnicowany, cechując się posiadaniem wielorakich gatunków muzycznych pochodzących z rozlicznych epok. To zarówno przerabiane już istniejące utwory, jak także kompletnie nowe kompozycje. W muzyce Canzona usłyszeć można wiele instrumentów, z czego najczęstsze są brzmienia puzonu, waltorni, trąbek, tuby.

Kto tworzy skład?

W skład Canzona wchodzą absolwenci kierunku muzycznego, którzy ukończyli akademię. W ten sposób mają oni profesjonalne przygotowanie do działalności, którą obrali jako dodatkowe zajęcie w swym życiu. Na co dzień wszyscy pracują jako pedagodzy w Państwowej Szkole Muzycznej znajdującej się na terenie Płocka. Ponadto współpracują oni na stale z Wiktorem Bramskim, który jest inicjatorem powstania ich formacji. Koncerty grupy odbywają się nie tylko w ich rodzinnej miejscowości i na obszarze katedry, ale także w całym kraju oraz częstokroć za granicą.